Bitcoin Fiyatı, Bu Kripto Borsasında 62 Bin Dolar!

Arjantin’in en büyük iki kripto borsasından alınan fiyat verileri, Bitcoin (BTC)’e yönelik şaşırtıcı gerçeği ortaya koyuyor. Arjantin’deki fiyat hareketine göre göre bir BTC, Arjantin’de, dünyanın herhangi bir yerinden 35.000 dolar daha pahalı. İşte detaylar…

Bitcoin, Arjantin’de rekor seviyelerde

4,5 milyon kullanıcısı olan Arjantin merkezli kripto para borsası Ripio’daki Bitcoin fiyatı, oldukça yüksek. Borsa, Bitcoin’in mevcut satın alma fiyatının 13.800.000 Arjantin Pesosu (ARS) olduğunu söylüyor. Satış fiyatı ise 12,8 milyon ARS civarında. Yani, bir milyon ARS ya da 5.000 dolarlık bir farka sahip. Ripio’nun rakiplerinden biri olan borsa Buenbit, 13,738,800.00 ARS; yani 62,000 dolar karşılığında bir BTC satın alabileceğinizi söylüyor. Ancak şöyle bir fark var: Bitcoin’in şu anki küresel fiyatı 27.000 dolar.

Bu, dolar bazında şimdiye kadar görülen en büyük BTC fiyat farklarından biri.  Peki, bunun ardındaki sebep ne? Uzmanlara göre bunun nedeni USD ve ARS arasındaki resmi döviz kurunun piyasa kuru olmaması. Bunun yerine, Arjantinlilerin USD için gerçek döviz kuru olarak adlandırdıkları “Dólar” devreye giriyor. Bu para ile 483,00 ARS’lik mevcut piyasa kurunun yarısı yalnızca yetkililer tarafından kullanılabilir.

Arjantin’de sıkı bir sermaye kontrolü var

Arjantin’de finans gazetesi olan Ambitio’ya göre resmi kur olan Dolar Banco Nacional (Dólar BNA) 218 seviyesinde. Buenbit’e göre USDT veya USDC gibi dolara sabitli stablecoinler, token başına 502 ARS ile piyasa kurundan bile daha pahalı. Uzmanlara göre bunun nedeni muhtemelen USDT veya USDC’nin nakit dolardan çok daha kolay transfer edilebilmesi.

Arjantin’de, herhangi bir birey yalnızca 200 dolar değerinde USD satın alabiliyor.  Ayrıca vatandaşların dolarlarını ülke dışına transfer etmek için izin alması gerekiyor ve sıkı sermaye kontrollerinden geçiyorlar. Aynı şekilde işletmelerin de döviz piyasalarına erişim için Arjantin Merkez Bankası’ndan yetki alması gerekiyor. Bu durum, Arjantin’in M2 para arzının geçen yıldan bu yana iki katına çıkmasıyla gerçekleşti. Bunun sonucu olarak enflasyon ayda yüzde 8 veya yılda yüzde 104 oranında seyrediyor.

Arjantin hükümeti, Bitcoin’e ılımlı yaklaşıyor

Arjantin hükümeti, Latin Amerika’da kripto para birimlerinin en yaygın şekilde benimsendiği ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle, sektörü düzenlemeyi tercih ederek genel olarak Bitcoin’e karşı uzlaşmacı olmuştur. Ancak ülkedeki borsalar işlem hacimlerini yayınlamıyor – bu nedenle herhangi bir kesin veri yok.  Yine de kripto, enflasyona dirençli bir varlık olmanın yanı sıra, ülkede dolar için kanal olabilir.

Sonuç olarak Bitcoin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Kasım 2021’de ulaştığı rekor seviyesinden bu yana yüzde 50’den fazla düşmesine rağmen, Arjantin’de resmi kurda tüm zamanların en yüksek seviyesine geri döndü.  Bu sırada, Arjantin’de enflasyonun yavaşladığına dair bir ipucu yok. Merkez bankası 2018’de ilk kez enflasyonun önüne geçmeye çalıştı. Enflasyon yüzde 25 iken faiz oranlarını yüzde 40’a yükseltti. Bu durum enflasyonun dört katına çıkmasını engelleyemedi. Kimine göre kripto bu süreçte enflasyonun Arjantinliler üzerindeki etkilerini hafifletmede önemli bir rol oynuyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir