ABD-AB Zirvesi’nden İsrail’e tam destek çıktı! Putin’e ise tepki var

ABD ile AB liderlerinin, Washington’da İsrail-Filistin çatışması ağırlıklı gündemle gerçekleştirdiği 27’nci zirve toplantısı sonucunda ortak açıklama yapıldı. Açıklamada, İsrail-Filistin çatışmalarıyla ilgili, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları en sert dille kınanarak “Hiçbir şey terörü haklı çıkaramaz. İsrail’in bu saldırılar karşısında, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk çerçevesinde kendisini savunma hakkı olduğunu teyit ediyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.

“REHİNELERİN SALINMASI ÇAĞRISI YAPIYORUZ”

Açıklamada, bölgedeki ortaklarla yakın işbirliği içinde olunacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: ” Gazze‘deki kötüleşen insani krizden de endişe duyuyoruz. Bölgesel bir gerilimin önlenmesi çok önemli. Tüm rehinelerin hemen salınması çağrısı yapıyor, iki devletli çözümün kalıcı barışa giden geçerli yol olmaya devam ettiği yönündeki görüş birliğimizi vurguluyoruz.”

RUSYA’YA TEPKİLİLER

Açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin değerlendirmeler de yapılarak AB ve ABD’nin Ukrayna’nın siyasi, finansal, insani ve askeri destekçisi olmayı sürdüreceğinin altı çizildi. Rusya’nın, savaşı durdurmaya ve birlikleri ile askeri ekipmanını koşulsuz olarak uluslararası alanda tanınan Ukrayna topraklarından çekilmeye çağrıldığı açıklamada, Ukrayna Barış Formülü’ne en geniş uluslararası desteği sağlama kararlılığı da dile getirildi.

Açıklamada, Ukrayna’da kalıcı barış için toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygının şart olduğu vurgulanarak “Başta en savunmasız ülkelerin şiddetli biçimde yaşadığı ve Rusya’nın sebep olduğu enerji, ekonomi ve gıda güvenliği sorunlarına uluslararası kamuoyuyla yanıt vermek için çalışıyoruz. Rusya’nın, Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekildiği günden bu yana tahıl ihracatını önleme teşebbüslerini ve Ukrayna’nın tahıl depoları ile sevkiyat tesislerine yönelik saldırılarını kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir