ABD’de yerel bankalarda satış pozisyonları

IHS Markit Ltd. verilerine göre, SPDR S&P Bölgesel Bankacılık ETF’inde kısa pozisyonların dolaşımdaki hisselere oranı, Silicon Valley Bank’in mart ayındaki çöküşünden sonra görülen seviyelerin üzerine çıkarak yüzde 37’ye yükseldi.

Kısa pozisyonlara yönelik spekülatif yığılma, Fed’in faiz oranlarını bir süre daha yüksek tutacağı beklentisinin artmasıyla tahvillerde yaşanan satış baskının ardından gerçekleşti. Bu, tıpkı 2022’de merkez bankasının para politikasını agresif bir şekilde sıkılaştırmaya başlamasının ardından olduğu gibi, faiz oranlarının en düşük olduğu dönemde kredileri ve sabit getirili menkul kıymetleri olan bankalara daha derin kayıplar yaşatma tehdidi oluşturuyor.

B. Riley Wealth Baş Piyasa Stratejisti Art Hogan, “Hazine getirilerinde parabolik bir hareket varken banka olmak, özellikle de bölgesel banka olmak zor. Ve bununla birlikte gelen şeyler de var; mortgage faizleri yüzde 8’e doğru gidiyor, ticari gayrimenkullerde değer kaybı devam ediyor. Yani mart ayında bölgesel bankaların aleyhine işleyen her şey iyileşmek yerine daha da kötüleşti” değerlendiresini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir